zpět
Galerie

Historie českého plynárenství v pořadu "Hledání ztraceného času" Karla Čáslavského

Otevírací doba:

Vstupné:

Zdarma

Bezbariérové

Vhodné s dětmi

"Hledání ztraceného času" je dokumentární pořad seriálového typu, vysílaný Českou televizí, který uváděl Karel Čáslavský. Jsou v něm použity archivní filmové záběry, často velmi vzácné a prakticky neznámé.

Sdílejte událost:

Plynárenské Muzeum

Adresa: U plynárny 500, Praha 4 - Michle

Instituce: Plynárenské muzeum

Další akce na místě

Workshop

Budete se divit, na co všechno se plyn v minulosti používal
Plynárenské Muzeum

Přijďte se podívat a sami si vyzkoušet, jak se v minulosti plynem žehlilo a kadeřily vlasy pomocí želízek, ohřívaných na speciálních plynových ohřívadlech! K vidění bude 65 českých i zahraničních plynových žehliček.
Komentovaná prohlídka

Zajímavosti a světové rarity v Plynárenském muzeu
Plynárenské Muzeum

K zajímavostem a raritám muzea patří pozůstatky nejstarší pražské plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova Mostu z roku 1878, novorokoková zámecká plynová kamna Villeroy & Boch ze 70. let 19.století, plynová promítačka filmů „Bavaria“ a plynový diaprojektor „Laterna Magica“z konce 19.století, plynový radiátor z „viktoriánské“ Anglie, plynový tvarovač klobouků z Anglie, waflovač z Německa, česká automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, secesní plynové interiérové lustry, plynový mandl, plynová lednička nebo řada historických plynových pražiček kávy, žehliček a ohřívadel kadeřítek vlasů. Muzeum vlastní u nás největší sbírku více než 150 plynoměrů nejrůznějších typů, od těch z počátků plynárenství (nejstarší plynoměr je z roku 1873) až po nejnovější, tzv. chytré plynoměry. Raritou je i mincový plynoměr Glozar. V muzeu uvidíte největší sbírku plynových spotřebičů KARMA na světě. V letošním roce slavíme 150 let od narození jejího zakladatele Karla Macháčka.
Prohlídka

Hořící plamen na sousoší Ladislava Šalouna "Apotheóza plynárenství"
Plynárenské Muzeum

Již od slavnostního zprovoznění michelské plynárny (1927) zdobí její hlavní bránu dílo významného českého sochaře Ladilava Šalouna "Apotheóza plynárenství", umístěné na 10metrovém kamenném podstavci. Tímto sousoším sochař geniálně vystihl podstatu plynárenského oboru, který v té době byl založen na výrobě plynu karbonizací černého uhlí. Sousoší představuje práci a vědu. Práce je zosobněna horníkem, který dobývá uhlí, věda ženou, která je přeměňuje v dokonalejší produkt – plyn. Žena drží v ruce kus uhlí, ze kterého hoří plynový plamen. Pouze při slavnostních příležitostech plamen šlehá k obloze a zvláště ve večerních hodinách je umělecké dílo působivé.