Group Therapy Collections in Dialogue Dům U Kamenného zvonu
Výstava Group Therapy, představující přibližně 80 děl 46 autorů a autorek, je dialogem, setkáním, výměnou uměleckých myšlenek a konceptů a konfrontací uměleckých děl ze dvou různých sbírek.
Umělecká díla včetně akvizic z poslední doby z GHMP se zde setkávají s díly ze sbírky Art Collection Telekom, kterou v roce 2010 založila společnost Deutsche Telekom s cílem podporovat a shromažďovat současné umění z východní a jihovýchodní Evropy.
Jak být umělcem, když ve vaší zemi došlo k brutální invazi? Jaká je role umělce? Jak může pomoci? Pro ukrajinskou umělkyni Zhannu Kadyrovu je jediným východiskem z této situace mluvit skrze objekty a materiály o životě, kultuře a válce na dnešní Ukrajině. Poslední vstup do výstavy: 22:45.
Výstava obrazů a sochu umělce Jaroslava Róny s názvem Průzkumník.
Galerie
Metamorfózy, přístupy ke Kafkovi Galerie Hollar
Ve 20 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy Metamorfózy s kurátorem Pavlem Piekarem.
Kurátoři výstavy: Dimitra Koumantaki a Pavel Piekar
Sdružení řeckých grafiků je nezisková organizace, kterou v roce 1987 založila skupina renomovaných řeckých grafiků. Dnes má více než 70 členů, grafiků, kteří pracují s různými technikami a zkoumají nejnovější trendy v grafice a řídí vývoj současné řecké grafiky. V rámci pokračujícího partnerství mezi řeckými a českými grafiky a ve spolupráci s Českým centrem Atény se v Praze uskuteční výstava Svazu řeckých grafiků. V Galerii Hollar bude od 1. do 30. června k vidění kolekce 71 děl od 55 grafiků. V souladu s letošní poctou Kafkovi a v touze uctít hostitelský národ nese výstava téma „Metamorfózy, přístupy ke Kafkovi“.
Přispívající umělci vytvořili díla, která čerpají inspiraci z tohoto tématu. Jejich přístupy jsou pokusem o osobní interpretaci a dialog s Kafkovým dílem, které je stále aktuální, neboť odkazuje na věčné lidské potíže a komentuje je.
vystavující umělci:
Angelopoulos Christos, Annitsakis Odysseas, Anoussi-Ilia Eirini, Antoniadi Irene, Arvanitis Zacharias, Valery Antigone, Vasilakou Argyri, Gialama Bassiliki, Dervisoglou Eleni, Drogossi Tania,Katsadiotis Christophoros, Kalamakidou Korina, Kompatsiari Maria, Kotsaris Michalis, Koumantaki Dimitra, Konstantakou Anastasia, Kotsiou Dina, Mavrodoglou Valentini, Mavroeidi Vanta, Machairidi Efstratia, Monogios Ioannis, Bakalou Alexandra, Benaki Polytim, Bizou Alexandra, Blioumi Lia, Xanalatos-Xilas Iris, Papadopoulou Natalia, Papadopoulou Sofi, Patrikiou Stefania, Petropoulou Mimi, Pristouris Panagiotis, Provata Elena, Provatidou Marina, Rokos Stefanos, Sarelakou Roubina, Siaterli Dimitra, Stavrakantonakis Nikos, Schina Mary, Touzloukof Vanessa, Falkonis Michail, Attwood Judy, Pandolfini Pino, Kotsiras Aggelos, Riva Athanasia, Spiliotopoulou Angie, Taralli Antonia, Rubi Vassiliki, Kevrekidis Georgios, Papastergiou George, Gkiatas Nikos, Anagnostatos Eleni/Elessa, Chamakou Eleni, Moniaki Katerina, Syrou Bessi, Malama Chrysanthi
Galerie
Adolf Born: Obrazy, kresby, grafika Miroslav Oliva: Plastiky Chodovská tvrz
Adolf Born byl významný český ilustrátor, grafik a malíř. Na Chodovské tvrzi budou vystaveny nejenom jeho grafické listy, ale i kresby a akvarely. Obrovskou vzácností bude jeho olej na dřevěné desce.
Výstava je doplněna keramickým plastikami sochaře a keramika Miroslava Olivy, který v minulých letech s Adolfem Bornem vystavoval a jejich díla mají často společný humor a tematiku.
Workshop
Budete se divit, na co všechno se plyn v minulosti používal Plynárenské Muzeum
Přijďte se podívat a sami si vyzkoušet, jak se v minulosti plynem žehlilo a kadeřily vlasy pomocí želízek, ohřívaných na speciálních plynových ohřívadlech! K vidění bude 65 českých i zahraničních plynových žehliček.
Komentovaná prohlídka
Zajímavosti a světové rarity v Plynárenském muzeu Plynárenské Muzeum
K zajímavostem a raritám muzea patří pozůstatky nejstarší pražské plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova Mostu z roku 1878, novorokoková zámecká plynová kamna Villeroy & Boch ze 70. let 19.století, plynová promítačka filmů „Bavaria“ a plynový diaprojektor „Laterna Magica“z konce 19.století, plynový radiátor z „viktoriánské“ Anglie, plynový tvarovač klobouků z Anglie, waflovač z Německa, česká automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, secesní plynové interiérové lustry, plynový mandl, plynová lednička nebo řada historických plynových pražiček kávy, žehliček a ohřívadel kadeřítek vlasů.
Muzeum vlastní u nás největší sbírku více než 150 plynoměrů nejrůznějších typů, od těch z počátků plynárenství (nejstarší plynoměr je z roku 1873) až po nejnovější, tzv. chytré plynoměry. Raritou je i mincový plynoměr Glozar.
V muzeu uvidíte největší sbírku plynových spotřebičů KARMA na světě. V letošním roce slavíme 150 let od narození jejího zakladatele Karla Macháčka.
Galerie
Historie českého plynárenství v pořadu "Hledání ztraceného času" Karla Čáslavského Plynárenské Muzeum
"Hledání ztraceného času" je dokumentární pořad seriálového typu, vysílaný Českou televizí, který uváděl Karel Čáslavský.
Jsou v něm použity archivní filmové záběry, často velmi vzácné a prakticky neznámé.
Prohlídka
Hořící plamen na sousoší Ladislava Šalouna "Apotheóza plynárenství" Plynárenské Muzeum
Již od slavnostního zprovoznění michelské plynárny (1927) zdobí její hlavní bránu dílo významného českého sochaře Ladilava Šalouna "Apotheóza plynárenství", umístěné na 10metrovém kamenném podstavci.
Tímto sousoším sochař geniálně vystihl podstatu plynárenského oboru, který v té době byl založen na výrobě plynu karbonizací černého uhlí. Sousoší představuje práci a vědu. Práce je zosobněna horníkem, který dobývá uhlí, věda ženou, která je přeměňuje v dokonalejší produkt – plyn. Žena drží v ruce kus uhlí, ze kterého hoří plynový plamen.
Pouze při slavnostních příležitostech plamen šlehá k obloze a zvláště ve večerních hodinách je umělecké dílo působivé.
Komentovaná prohlídka
Komentované prohlídky výstav MeetFactory
V rámci Pražské muzejní noci otevírají své dveře i galerie MeetFactory a v rámci komentovaných prohlídek představí aktuální výstavy Hranice nejednoznačnosti (Galerie MeetFactory) a Světlo pouhé jedné lampy dua Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko (Galerie Kostka).
Komentované prohlídky povede kurátor Ján Gajdušek od 17:00–23:00 každou celou hodinu nebo dle zájmu.
Hranice nejednoznačnosti
Kolektivní výstava v Galerii MeetFactory představuje celkem deset autorů a autorek, jejichž společným přístupem je tvůrčí balanc na hraně mezi volným uměním a designem. Jejich práce vyrůstají z užitých objektů, avšak jsou veskrze pojaty jako náročné tvarové a materiálové experimenty, kterými posouvají (a překračují) hranice designových objektů až do oblasti volného umění. Tato díla jsou proto spíše složitými sochařskými plastikami, které svým povrchem jako mimikry maskují svou původní užitou funkci.
Vystavující: Julia Gryboś & Barbora Zentková, Johana Hnízdilová, Anna Jožová, Audrey Large, Judita Levitnerová, Tadeáš Podracký, David Střeleček, Roman Štětina, Tereza Vinklárková
Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko: Světlo pouhé jedné lampy
Samostatná výstava v Galerii Kostka je tematickým ekvivalentem ke kolektivní výstavě ve velké galerii MeetFactory. Autoři pojímají výstavu jako náhled, nebo volnou kompozici aktuálních děl a objektů, bez cíle jakéhokoliv rozuzlení. Představují především nové objekty ze série Stĺpy a veže, které navazují na exteriérové dílo Kukaň (2023) inspirované architekturou ptactva, vzájemně se ovlivňujícím lidským a zvířecím stavěním a jeho přestupováním. Důležitý je zde motiv závětrné strany, jakési bezpečné plochy pro stavbu, růst, ukotvení, vpletení nebo dočasné přečkání. Ve vztahu s objekty jsou v prostoru rozmístěny menší série užitých předmětu, které spoluutváří světelné, zvukové a prostorové podmínky galerie.
Hra Toulavě muzeem Národní zemědělské muzeum
Zábavná hra pro děti od 6 let s odměnou na konci.
Film
Filmová projekce: Franz Kafka – známý neznámý Muzeum literatury
Záhadný samotář. Geniální podivín. Vizionář diktatur 20. století. To je vžitý obraz Franze Kafky, nikoliv reálného člověka, ale pouze jeho mýtu. Ze spisovatele se sice stala slavná literární superstar, ale vzdálená skutečnému člověku. Dokumentární film Pavla Šimáka, zčásti natáčený v Muzeu literatury, je pokusem smazat tento dluh, který vůči Kafkovi máme.
Prohlídka
Prohlídka expozic NC ČNB Praha Návštěvnické centrum ČNB Praha
Navštivte interaktivní expozici Za měnou představující současné role centrální banky, expozici Lidé a peníze v prostorách původního trezoru, zaměřující se na historii peněz a centrálního bankovnictví i naše krátkodobé výstavy, a to vše v netradiční noční atmosféře.
Komentovaná prohlídka
Výstava obrazů Magdalena Turzová - Meduzin komplex PLATFORMA 15 - Contemporary Art Space
Kurátor Radek Wohlmuth
Malířka Magdalena Turzová se promyšlenou senzitivní malbou dotýká témat, která volně vycházejí z dvojsečné pozice středního věku, kdy člověk už vychovává děti, ale přitom sám nepřestává být dítětem stárnoucích rodičů. Přestože jsou její obrazy ukotvené v osobním prostoru, vztahují se k obecně sdílené zkušenosti, a proto mají schopnost objektivní výpovědi.
Bulharský kulturní institut v Praze je oficiální kulturní institucí Bulharské republiky u nás.
Výstava
Muzeum historických nočníků a toalet - muzejní noc 2024 Muzeum historických nočníků a toalet
Muzejní noc v Muzeu historických nočníků a toalet je letos zaměřena na hygienu astronautů s názvem "Jak to funguje ve vesmíru". Hlavní host, bývalý československý kosmonaut Ing. Vladimír Remek, povede od 20:00 hod. besedu o náročnosti vykonávání běžných lidských činností v prostředí bez gravitace.
Muzeum historických nočníků a toalet se již tradičně účastní Festivalu muzejních nocí, který pořádá asociace muzeí a galerií ČR.
Kromě stálé expozice s cca 2000 vystavenými předměty uvidí návštěvníci dvě originální kosmické toalety z rakety Sojuz a orbitální stanice MIR a dozví se mnoho zajímavého, například, jak se likviduje nepotřebný biologický materiál v kosmickém prostoru.
Návštěvníky čeká i další doprovodný program, včetně dobré hudby a stánek s občerstvením. Vstupné je dobrovolné, 10% sleva na knihu "Toalety, nočníky a jiné souvislosti".
Workshop
Svět bankovek kreativně Návštěvnické centrum ČNB Praha
Poznejte svět bankovek nevšedně - prostřednictvím vlastní tvorby. Na tvořivém workshopu si budete moct nejen navrhnout vlastní platidlo, ale dozvíte se i zajímavosti ze světa bankovek a procvičíte si znalost ochranných prvků.
Galerie
O lásce očima žen Museum Montanelli - Dangerous Love
Výstava DANGEROUS LOVE pojednává o lásce očima žen.
Umělecká profese není imunní vůči hořícím, či zlomeným srdcím, obzvláště žen umělkyň, sochařek a malířek, těch, které našly pevné a suverénní místo ve výtvarném světě.
Láska opájí, inspiruje, povznáší, utěšuje, bolí, trápí i zraňuje. Je zde ta nemoc z lásky, která nás nutí pochybovat o vlastní příčetnosti, o všech uklidňujících slovech a o všech zásadách, které jsme až dosud pochopili. Též rozchody jsou těžké a ti, kteří byli dosud tohoto emocionálního chaosu ušetřeni, pravděpodobně mohli zažít u svých bližních, či ve své bezprostřední blízkosti ono notoricky známé srdceryvné lkání a jsou z něj také tak trochu zlomeni. Se ztracenou láskou to není vždy snadné …ani s tou nově nalezenou, byť hormony štěstí slibují věčný ráj na zemi. Potkáme ji nečekaně, slast nás oslepí.
Chceme na lásku zapomenout, proklínat ji, nebo ji chtít ještě více, než si můžeme připustit?
Zlomená srdce mají mnoho tváří v umění vystavujících a láska jich má nekonečně. Často jde též o moc a dominanci a ostatní psychologické léčky.
Dokáže koncepce výstavy pojmout tak širokou škálu pocitů a rozporuplných vášní? Dvacet čtyři umělkyň napříč národnostmi vystaví díla a představí své vize a cestu, jak se kreativně vypořádat s onou sladkou nevolností.
Všichni máme společné to naše tajné voyeurství a zájem o pikantní detaily, intimní vhledy a velkou část srdce i duše, možná abychom v osudech jiných našli sami sebe, abychom mohli utišit vlastní bolest i slast a na čas prožít život toho druhého. Bez ohledu na to, jak, jak dlouho – v lásce je vždy přítomno kus utrpení. Pokud je pravda, že nemoc z lásky odhaluje i naši temnou stránku, proč se nepodívat i na ni?
Na výstavě jsou k vidění obrazy, fotografie, videoinstalace, objekty i artefakty převážně ze sbírky Musea Montanelli.
Prohlídka
Prohlídka bývalého krytu CO Národní zemědělské muzeum
Během Pražské muzejní noci máte jedinečnou příležitost nahlédnout i do protiatomového krytu z 50. let minulého století, který se nachází pod budovou Národního zemědělského muzea v Praze.
Workshop
Kreativní dílna na téma Mozaikové dědictví Plovdivu a Bulharska Galerie Bulharského kulturního institutu
Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si výrobu mozaiky – tradiční bulharské folklorní motivy a kopie detailů z mozaik, které byly odhaleny v Malé ranně křesťanské bazilice a Biskupské bazilice Filipopole (dnešní Plovdiv). Menší účastníci si vyrobí malou mozaiku, kterou si budou moct odnést. Pro dospělé jsme přichystali možnost zapojit se do výroby velkého mozaikového panelu, které doplní právě probíhající výstavu Bulharsko a mozaiky.
Workshop
Zmrzlina & vafle s PaPájou Národní zemědělské muzeum
Během Pražské muzejní noci nebudou chybět ani oblíbené sladké workshopy v gastrostudiu. Děti si pod vedením lektorky Pavlíny Matysové (Zdravě s PaPájou) vyrobí jahodovou zmrzlinu s vaflí.
K nahlédnutí KONŠELSKÝ SALONEK v přízemí, který je vybaven krásným historickým nábytkem, jeho dominantou je původní malovaný dřevěný strop.
Galerie
Open Studios MeetFactory
Během večera bude otevřené první patro MeetFactory, kde se nacházejí ateliéry našich rezidentů a rezidentek.
Adriana Bogdanova během své rezidence v MeetFactory provádí umělecký výzkum jezevce medvědovitého jménem Káča, který před několika lety utekl z pražské zoo. Při svém útěku se Káče pravděpodobně podařilo překonat elektrický ohradník a více než jeden a půl metru vysokou bariéru. V rámci Pražské muzejní noci představí umělkyně ve svém ateliéru instalaci složenou ze slévárenského písku, která reaguje na témata útěku a vytváří paralely mezi fyzickým útěkem a digitálním útěkem rozšířeným v naší společnosti zejména prostřednictvím sociálních sítí. Slovenská umělkyně ve svém ateliéru představí instalaci složenou ze slévárenského písku, která reaguje na témata útěku a vytváří paralely mezi fyzickým útěkem a digitálním útěkem rozšířeným v naší společnosti zejména prostřednictvím sociálních sítí. Svůj projekt představí v 19:30.
V ateliéru Bögdany Kosminy budou moct návštěvníci vidět výstavu “The Atlas of Traditional Ukrainian Housing from the Middle of the 19th to the Middle of the 20th Century”, která mapuje projekt The Atlas - projekt, který měl být v 60. letech 20. století realizován společně se třemi akademiemi věd (SSSR) z Běloruska, Moldavska a Ukrajiny. V 90. letech 20. století bylo vyvinuto velké úsilí o pokračování ukrajinské části pod vedením architektky a etnografky Tamary Kosminy a akademického týmu, který tvořili Oksana Kosmina, architektka, historická vědkyně a badatelka v oblasti etnologie a hmotné kultury, a Dmytro Vortman, kartograf, vědecký redaktor „Encyklopedie dějin Ukrajiny“ a sestavovatel historických, etnografických map. Od vydání nakonec upustily Rylský institut uměnovědy, folkloristiky a etnologie v Kyjevě a Ústav folkloristiky ve Lvově kvůli jeho kolosálnímu rozsahu. Atlas se skládá z řady digitálních map, textů a obrazového bloku: architektonických kreseb, akvarelů a fotografií interiérů a exteriérů budov. Každá z tematických map a vizuálních zobrazení má tři časové gradace: polovina a konec 19. století a začátek a polovina 20. století.
Batu Bozoglu v rámci své rezidence v MeetFactory pokračuje ve svém výzkumu civilního traumatu během světových válek a zkoumá terezínské ghetto: místo nacistické genocidy. Umění a řemesla, jako jsou divadlo, literatura, hry a koncerty, hrály velkou roli v boji za morálku v tomto ghettu, díky velkému počtu umělců internovaných zde spolu s dětmi přítomnými v táboře. Umělec je inspirován jednou z těchto her podle které nyní vytváří novou deskovou hru, která se snaží napodobit a tím možná přenést část této zkušenosti ve formě kolektivního představení.
Syinat Zholdosheva se prostřednictvím své performance snaží povzbudit návštěvníky k sebezkoumání. Pro tento účel připravila sadu 61 karet (symbolizujících její dvouměsíční rezidenci v MeetFactory), které mají vést tyto rozhovory. Tyto karty, podobné magickým klíčům, obsahují otázky navržené tak, aby vyvolaly hlubokou introspekci a otevřely nám oči k vnitřním pravdám. Performance je výsledkem Syinatiny sebereflexe během její rezidence, období, kdy se ponořila do svých myšlenek, vedla hluboké dialogy se sebou samou a naučila se žít ve stavu klidu a relaxace, mimo každodenní rozptýlení.
Viktoriia Tymonova během své rezidence v MeetFactory pracovala na tématu čarodějnictví. V rámci Pražské muzejní noci si můžete prohlédnout její nová díla o létající masti a vyzkoušet si věštění z vosku.
Dana Andrei otevře ateliér jako improvizovanou výzkumnou laboratoř, kde představí starší práce (včetně zvukové básně a tiskovin) a zároveň nechá nahlédnout do svého současného výzkumu. Její projekt zkoumá výzvy spojené s nahráváním, archivací a reprodukcí zvukových krajin a nehmotných vzpomínek, které historický výzkum často přehlíží. Studium hedvábnictví v období socialismu zasazuje do širší reflexe kontextuální analýzy, zkoumá, jak materiální podmínky formovaly zvukové zkušenosti jednotlivých generací.
Improv session
Ve foyer MeetFactory proběhne dvouhodinová improvizovaná hudební session (začátek v 21:00) iniciovaná rezidentem Keyvanem Paydarem. Zúčastnit se mohou zájemci ze všech koutů hudební scény nezávisle na zkušenostech nebo žánru. V rámci Improv session Michał Łukaszuk přednese báseň, kterou napsal v Praze během svého rezidenčního pobytu.
Line-up:
17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 komentovaná prohlídka výstav
17:00–23:00 Open Studios + komentované prohlídky rezidenčního patra dle zájmu / guided tours of the residential floor according to interest
21:00–23:00 Improv Session
19:00 Syinat Zholdosheva - performance
19:30 Adriana Bogdanova: Wanderlust
20:00 Oksana Kosmina: Regional features of traditional Ukrainian housing XIX-XX C - lecture
ProhlídkaVýstava
Výstava Známky, vlaky, cesty, boudy Poštovní muzeum
Výstava při příležitosti nedožitých 90. narozenin malíře Jiřího Boudy připomíná jeho rozsáhlou tvorbu s tématy techniky a hromadné dopravy, zejména železniční. Vlaky se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris.
Další uměleckou oblastí jeho díla byla tvorba poštovních známek. Vystaveny jsou výtvarné návrhy, liniové rozkresby, skici, rytecké desky, poštovní známky, obálky prvního dne a dopisnice ze sbírek Poštovního muzea. Doplňkem k této stovce předmětů s poštovní tematickou je Boudova volná tvorba ze sbírek jeho syna Martina Boudy, obrazy, litografie a grafiky vytvořené technikou suché jehly, ale také vhodně artefakty z železničního prostředí.
VýstavaGalerie
Musoleum Davida Černého Musoleum Davida Černého
Černého pětipatrová galerie Musoleum v budově bývalé destilerie v areálu Lihovar Smíchov. V galerii návštěvníci najdou Černého celoživotní dílo, včetně ikonických děl, jakými jsou například mimina s čárovým kódem, kráčející trabant nebo červený klikující autobus.
Jedno patro je určeno hostujícím umělcům.
Galerie
Eva Brodská - Prostor pro světlo Entrance Gallery
První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské. Ústředním dílem je trojice gobelínů věnovaná fenoménu světla, pro než jsme architektonicky upravili část výstavních prostor. K vidění budou také tapiserie s motivy moře a přilehlé krajiny, které je pro autorku dlouhodobým zdrojem inspirace. Instalaci doplní ukázka akvarelů, grafik a fotografií z míst, která se v abstrahované podobě objevují ve velkoformátových tkaných obrazech, díky nimž se Brodská etablovala na poli současného výtvarného umění.
Eva Brodská (*1937) je autorka monumentálních tkaných obrazů, které tvoří tradiční gobelínovou technikou. Jako materiál používá vlnu, často v kombinaci se sisalem.
Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru profesora Antonína Kybala, zakladatele moderní interpretace textilní tvorby. Od 60. let vystavuje na různých místech České republiky i v zahraničí. Její gobelíny, důsledně autorské, jsou koncipovány jako obrazy. Patří ke stěžejním dílům české textilní tvorby 2. poloviny 20. století. Autorka je členkou Umělecké besedy, její díla jsou zastoupena ve sbírkách významných muzeí a galerií.
Galerie Entrance je prvním pražským uměleckým prostorem, jehož program se věnuje cíleně a dlouhodobě problematice ekologické udržitelnosti a péče o životní prostředí.
Workshop
Tisk pohlednice Poštovní muzeum
V ateliéru muzea si návštěvníci vytvoří vlastní pohlednici jednoduchou grafickou technikou – tiskem z výšky. V muzejní prodejně si pak mohou zakoupit poštovní známky a originálním pozdravem z muzejní noci potěšit své blízké či přátele.
Prohlídka
Výstava o historii MHD v Praze Muzeum MHD
V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.
Nedílnou součástí expozice je stálá výstava o historii městské hromadné dopravy v Praze.
Prohlídka
Muzeum Karla Zemana Muzeum Karla Zemana
Kromě prohlídky stálé expozice Muzea Karla Zemana, za speciální cenu 100 Kč na osobu, bude pro návštěvníky v místnosti Filmohraní připraveno promítání digitálně restaurovaných filmů Karla Zemana – Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď a Baron Prášil. Malé návštěvníky jistě potěší výtvarné dílničky.
Prohlídka
STÁLÁ EXPOZICE O HISTORII NOVÉHO MĚSTA Novoměstská radnice
Expozice v bývalém bytě věžníka představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.
Galerie
Výstava Lucia Moholy: Exposures Kunsthalle Praha
Exposures je první velkou retrospektivou věnovanou životu pražské rodačky, fotografky a spisovatelky Lucie Moholy (1894–1989). Výstava pokrývá celou její tvůrčí dráhu od 10. do 70. let 20. století a představí více než 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih, zvukových záznamů a dalších materiálů, z nichž mnohé nebyly dosud k vidění. Poprvé také uvidíte její známější fotografie v Německu a Británii v dialogu s výsledky její práce na pozici informační vědkyně v Turecku a jejího působení na curyšské umělecké scéně, kde byla v 60. a 70. letech jednou z ústředních postav. Prostřednictvím fotografií a instalací současného českého umělce Jana Tichého se výstava zároveň věnuje i některým absencím v díle Lucie Moholy.
Pro návštěvníky Pražské muzejní noci bude kromě výstavy otevřená též kavárna se dvěma vyhlídkovými terasami s výhledem na Pražský hrad a Petřínskou rozhlednu.
Prohlídka
První české muzeum, zaměřené na iluzivní umění a trick-art Muzeum Iluzivního Umění
Vítejte v Illusion Art Museum Prague, kde se potkává umění s fenoménem iluze! Naše muzeum v centru Prahy je domovem pro nejúžasnější díla iluzivní tvorby a trick-artu. Přijďte se podívat na svět, kde realita a fikce splývají a každý exponát skrývá tajemství. A hlavně přijďte zjistit, že s uměním může být zábava.
Galerie
Artist Talk - Okamžiky krajiny Curator Contemporary
V rámci Pražské muzejní noci proběhne Artist Talk s oběma umělci aktuální výstavy Okamžiky krajiny, Marošem Belákem a Janem Kováříkem, a to ve 20 hodin a ve 22 hodin. Artist Talk povede kurátorka výstavy Bára Alex Kašparová.
Také bude možné navštívit galerijní terasu přímo u Čertovky s výhledem na Karlův most.
Okamžiky krajiny
Organická, amorfní i geometrická. Takovou krajinu a její fragmenty vytváří a zobrazují oba autoři v nových estetických situacích. Výstava Okamžiky krajiny představuje nejnovější malby Maroše Beláka (* 1983, Zvolen, SK) a sochařské objekty Jana Kováříka (* 1980, Kyjov) v kurátorské přípravě Báry Alex Kašparové.
Prolínání a splývání, přesun materiálu do plochy a přeměna strukturální sítě do objektu. Oba autoři jsou bytostní krajináři. Oba autoři krajinu představují v abstraktní podobě. V jejích okamžicích.
Neustálá pochybnost, díky které jsou – čili existují, vystavené obrazy, je principem Belákova tvůrčího procesu. Vstupuje na prvotní plochu malířského plátna, vnáší a vytváří, stagnuje. Přichází další fáze a vrstva případné destrukce a následné obnovy či transformace. Přístup Maroše Beláka, který je absolventem Ateliéru kresby a grafiky na Fakultě výtvarných umění v Brně pod vedením Svätopluka Mikyty, je mnohavrstevnatým procesem. Svědčí o tom nejen výsledný obraz, ale i jeho formální podoba. Rámem ohraničený obraz přerůstá skrze vrstvení malířské barvy do objektu a stává se archivem myšlených procesů i záznamem krajinných fragmentů. V syntézu celku pak vyrůstá hutná plocha přesahující prvotní záměr. Belákova díla notně vycházejí z krajiny a to jak z té přírodní, tak té urbanistické. Pracuje s pojmem fiktivní krajina, která je postavená na kombinaci amorfních a geometrických tvarů. Jeho obrazy mohou být čteny mnoha způsoby – již Umberto Eco se ve své práci Lector in fabula (Milan: Bompiani, 1979) věnoval problematice nejednoznačného čtení díla a jeho manipulace skrze nejrůznější a záměrně volené prostředky za účelem dosažení emocionální a intelektuální stimulace u čtenáře. Přímé barvy a jejich kontrasty, napětí mezi hranou a bodem, nečekaný vstup do jiné vrstvy. To jsou některé z výrazových prostředků, které volí Belák a přináší tak divákovi neustálé objevování estetických momentů vycházejících z krajiny.
Přírodní struktury a krajina jsou také podhoubím sochařských objektů Jana Kováříka. Ten pochází ze sochařské rodiny Ludmily a Miroslava Kováříkových a po této formativní zkušenosti následné studium absolvoval v ateliéru Socha 2 na Akademii výtvarných umění pod vedením Jindřicha Zeithammla. V jeho monumentálních objektech organického tvarosloví kypí sítě a struktury nalezitelné v přírodě a zpodobněné do vzorů a obrazců, které vytváří povrch děl. Jeho díla vtahují diváka do fascinujícího tvarosloví mikrosvěta, který je akcentován v měřítku úměrném člověku – a často jej také přesahuje, a staví jej do přímé konfrontace s taji oku člověka běžně skrytým. Sochařské novotvary, se kterými tento přední sochař přichází, jsou fascinující z hlediska výsledného tvarosloví, které umocňuje i experimentální přístup s materiály a jejich technologické zpracování. Kovářík škáluje povědomí o organické krajině a vytváří kontinuální soubor prostorové vizuální gramatiky. Opět nově a opět ve své konzistenci předkládá díla, která zachycují i ty drobné nuance pomíjivosti.
Prohlídka
MÁZHAUS Novoměstské radnice Novoměstská radnice
Prohlídka MÁZHAUZU, gotické sloupové síně v přízemí s kamennou podlahou, klenbou a se zbytky původních kreseb na stěnách.
Prohlídka
BAROKNÍ KAPLE na Novoměstské radnici Novoměstská radnice
K nahlédnutí barokní KAPLE v I. patře věže, původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi.
V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.
Prohlídka
Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky Muzeum pražské energetiky
Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku 20. století až po současnost.
Prohlídka
Prohlídka výstavy Ukryto v muzeu Národní zemědělské muzeum
Co všechno se skrývá v muzeu, v jeho depozitářích a jak to všechno funguje? Tématem výstavního projektu s názvem Ukryto v muzeu – výstava V2023011 je muzeum a muzejní sbírka sama o sobě.
Galerie
Prohlídka galerie Světova 1
SVĚTOVA 1 je neziskový umělecký prostor a platforma zaměřující se na současnou, queer a sociální témata. Jde o holistickou entitu vedenou umělci*umělkyněmi, která prostřednictvím výstavy a veřejných programů reaguje na aktuální dění ve Světě. Není důležité jen to, co prezentujeme, ale také jak – usilujeme o to být uměleckým, vzdělávacím i výzkumným institutem. Náš cíl je naplno se vyjádřit, dosáhnout celkové udržitelnosti a přidat útočiště těm, kteří*které ho potřebují.
Galerie
Nové realismy GHMP Městská knihovna, 2. patro
Prohlídka
Palác hodný místokrále Clam-Gallasův palác
Volný vstup do prohlídkového okruhu vznešeným patrem barokního paláce. Nechte na sebe působit vrcholné architektonické dílo evropského baroka.
Prohlídka
VYHLÍDKOVÁ VĚŽ Novoměstské radnice Novoměstská radnice
Prohlídka téměř 70 m vysoké věže Novoměstské radnice s překrásným výhledem na noční Prahu / výstup na ochoz věže po 221 schodech.
Prohlídka
Muzeum, které vás překvapí Muzeum Prahy
Jestli si něco v rámci Pražské muzejní noci rozhodně nenechat ujít, je to návštěva zrekonstruované hlavní budovy Muzea Prahy.
Důvod? Teď, nebo až na podzim. S půlnocí se totiž jeho brány opět na několik měsíců uzavřou.
Důvod č. 2? Jako jedni z prvních uvidíte, jak bude vypadat nová high-tech multimediální expozice historické Prahy, a to včetně nově zrestaurovaného Langweilova modelu. Že jste o něm ještě neslyšeli? Nejvyšší čas to napravit. Tohle z papíru ručně vyrobené umělecké dílo je totiž světovým unikátem.
A aby těch dojmů nebylo málo, rozhodli jsme se letošní ročník spojit s ještě jednou významnou událostí. Muzeum Prahy čekají velké změny a právě během této noci odhalíme nový vizuální styl, který podtrhne naše další směřování směrem do moderního muzejnictví.
Víc už neprozradíme. Přijďte se přesvědčit sami, že i muzeum může překvapit.
Prohlídka
NÁDVOŘÍ Novoměstské radnice Novoměstská radnice
Prohlídka dlážděného NÁDVOŘÍ s kašnou a studnou, na kterém jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové.
Výstava
Hry Franze Kafky Muzeum literatury
Výstava bourá klišé, že Franz Kafka byl „světem unavený člověk, kterého sžíraly bizarní fantazie“. Slavný spisovatel praktikoval k zakoušené existenciální úzkosti svobodný, hravý přístup a koneckonců byl sám poměrně aktivním sportovcem. Výstava v této perspektivě přistupuje ke Kafkovým deníkům i korespondenci, literárním textům mnohdy tematizujícím prvek hry a pohrávajícím si se čtenářem, k jejich tvůrčímu uchopení v různých hudebních a výtvarných žánrech, i ke svrchovaně „translačnímu“ umění – překladu.
Vedle unikátních dokumentů, rukopisů a fotografií budou na výstavě k vidění – a slyšení – díla Jana Baucha, Otty Coestera, Haralda Gfadera, Vladimíra Holuba, Jana Lukase, Mirky Miškovské, Petra Nikla, Dany Puchnarové, Jaroslava Róny, Alberta Schamoniho, Andyho Warhola, strojopis překladu Bohumily Grögerové Kafkovy povídky Venkovský lékař či hudební skladby Maxe Broda a Jana Klusáka.
Výstava v galerii v přízemí – ZBYNĚK BENÝŠEK - VÝSTAVA OBRZŮ: PRAŽSKÁ SCÉNA. Retrospektiva tvorby z let 1994-2024 k 75. narozeninám malíře Zbyňka Benýška a výročí 50 ti let tvorby na Praze 2. Sofistikované malířské příběhy, tvořené imaginativní malířskou technikou. V době od 19 do 21 hod se budete moci ve výstavě setkat s autorem výstavy.
V době od 19 do 21 hodin se můžete ve výstavě osobně setkat s jejím autorem, Zbyňkem Benýškem.
Prohlídka
One Minute Film Museum One Minute Film Museum
One-Minute Film Museum je unikátní a fascinující multimediální výstava, která se uskuteční od 15. června do 15. září 2024. Výstava vznikla ve spolupráci s nejdéle probíhajícím mezinárodním festivalem minutového filmu Croatian One-Minute Film Festival. Tato jedinečná akce nabídne návštěvníkům příležitost shlédnout 35 špičkových děl, která byla oceněna během 32 let trvání festivalu.
Galerie
VÝSTAVA VÝTVARNÝCH DĚL Sklizeň 2024 Novoměstská radnice
Výstava v galerii ve věži – SKLIZEŇ 2024. Letošní úroda umění na Gymnáziu Prof. Jana Patočky.
Jak na gymnáziu probíhá výtvarka? Přijďte si prohlédnout zlomek toho, co za tento školní rok studenti vytvořili. K vidění budou práce studentů nižšího i vyššího gymnázia a jako zlatý hřeb budou vystaveny i letošní maturitní práce z výtvarné výchovy.
Workshop
Hydroponické pěstování Národní zemědělské muzeum
Pod vedením lektorů se děti seznámí s principem hydroponického pěstování a samy si ho i vyzkouší. Hydroponicky vypěstovanou rostlinu si také odnesou domů.
Prohlídka
VELKÝ SÁL Novoměstské radnice Novoměstská radnice
K nahlédnutí VELKÝ SÁL z I. patra věže, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a uprostřed tři sloupy.
Koncert
Koncert kapely Broky Františka Kanečka Národní zemědělské muzeum
Pop rocková kapela vystoupí společně s kytaristou a zpěvákem Timem Breedingem (USA).
Koncert
Koncert s přednáškou o Bedřichu Smetanovi Zpěvácký spolek Hlahol v Praze
Jeden z předních skladatelů české hudby Bedřich Smetana hudbou i slovem.
Zpěvem vás potěší sbor Zpěváckého spolku Hlahol a slovem Milena Štráfeldová.
Prohlídka
Prohlídka o historii budovy muzea Národní zemědělské muzeum
Komentovaná prohlídka zaměřená na historii i současnost budovy Národního zemědělského muzea v Praze.
Galerie
Výstava Tělo v těle Galerie Atrium Žižkov
Audiovizuální instalace představuje lidské tělo v nejrůznějších podobách a zdůrazňuje téma odlišnosti jako nositele pozitivních impulzů a změn ve společnosti, je oslavou nekonečných možností a mystéria lidského těla.
Vystavující umělkyně*ci: Mark Ther, Ondřej Brody/Kristofer Paetau, František Fekete, Eva Jiřička, Thea JaCobra, Tomáš Džadoň
Prohlídka
SOCHA NEPTUNA Novoměstská radnice
Prohlídka originálu SOCHY Neptuna z jemného pískovce ve vstupní hale svateb v přízemí, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch.
Socha, která společně s kašnou tvořila kompaktní soubor zahradní architektury a byla umístěna před umělou jeskyní - grottou v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, však na konci 70. let minulého století z Grébovky zmizela. Po dlouhém pátrání byla nakonec objevena v zahradě areálu tvrze Třebotov.
V létě roku 2014 byl pověřen restaurováním sochy akademický sochař Vojtěch Adamec, který též vyrobil dvě kopie sochy. Jedna replika v současné době zdobí opět Havlíčkovy sady, druhou převzal Jan Sedláček, který kdysi sochu koupil, aniž tušil, že jde o ztracené, možná odcizené dílo.
Těsně před koncem roku 20214 byl originál sochy po rozhodnutí Odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy dopraven na Novoměstskou radnici na Karlově náměstí, než najde své stálé místo v lapidáriu Národní galerie.
O tom, koho socha vlastně představuje, se vede diskuze a bude třeba počkat se závěry až po hlubším odborném zhodnocení. Nejdůležitější nyní je, že byla zachráněna, restaurována a zachována pro budoucí generace.
GalerieProhlídka
KAVÁRNA na nádvoří Novoměstské radnice Novoměstská radnice
Café Neustadt - občerstvit se mohou návštěvníci také ve známé kavárně Café Neustadt se zahrádkou na nádvoří.
Komentovaná prohlídka
Planetárium Praha - Nahlédněte pod pokličku renovace kopule planetária Planetárium Praha
Pražské planetárium se stane provozovatelem první LED kopule v Evropě a vůbec prvním zařízením své velikosti, které tuto technologii použije k projekci oblohy. Stane se tak nejmodernějším planetáriem na světě. V současné době se můžete podívat do kopule a zjistit, jak pokračuje její rekonstrukce.
Komentovaná prohlídka
Komentované prohlídky Muzeum Družstevnictví
Muzeum a koncertní sál Pražského Hlaholu Zpěvácký spolek Hlahol v Praze
prohlídka
Workshop
Kreativní dílna na téma Mozaikové dědictví Plovdivu a Bulharska 2 Galerie Bulharského kulturního institutu
Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka aneb co se na výstavu nevešlo... Návštěvnické centrum ČNB Praha
Výtvarník Oldřich Kulhánek je české veřejnosti znám především díky bankovkám, které má téměř každý z nás ve své peněžence. Jeho umělecká tvorba však byla mnohem širší. Poznejte ji na komentované přednášce, která Vám představí i ty aspekty jeho díla, jako například zaujetí krásou lidského těla, které se na naši výstavu již nevešly.
Za jasného počasí budeme pozorovat noční oblohu velkými dalekohledy. Za každého počasí nabídneme prohlídku přístrojového vybavení, stálé astronomické výstavy a projekci astronomických pořadů pro velké i malé diváky.
Za jasného počasí budeme pozorovat noční oblohu velkými dalekohledy. Za každého počasí nabídneme prohlídku přístrojového vybavení, stálé astronomické výstavy, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů, kde je možno si na některé meteority sáhnout. Dále na vás čeká speciální výstava „Návrat krále“ věnovaná rekonstrukci hlavního dalekohledu König a projekce astronomických pořadů pro velké i malé diváky.
Film
Promítání filmu MALÍŘ JEJÍHO TĚLA Clam-Gallasův palác
Když se francouzský malíř Pierre Bonnard setkal s Marthou de Méligny, netušil, že se tato samozvaná aristokratka stane inspirací a smyslem jeho života a díla…
Přijďte si užít nejnovější snímek režiséra Martina Provosta v jedinečné atmosféře nádvoří barokního paláce. Film Malíř jejího těla potěší nejen fanoušky impresionismu a postimpresionismu, ale každého, komu je blízká francouzská filmografie.
Touto akcí současně zahájíme Letní kino na nádvoří Clam-Gallasova paláce, které pro vás pořádá 3Kino ve spolupráci s Muzeem Prahy.
V případě deště se projekce přesune do sálu.
Výstava
Marie Holá: Soft Graze Galerie Jelení
Graze znamená lehký dotek, oděrka. Sada nástrojů Soft Graze uvrhává do bezčasové prostorové léčky, ze které sama tvoří únik. Svírající blízkostí vyvolává zranitelnost i touhu po moci.
Nová výstava umělkyně Marie Holé Soft Graze bude pro návštěvníky přístupná až do 23 hodin.
Výstava
David Fesl a Esther Kläs: Budu se dívat s vámi Galerie Kurzor
… Každý z autorů pracuje s jiným měřítkem. Zdá se, že jejich díla existují v různých úrovních. Instalace je subtilní, díla zachovávají odstup a komunikují spolu spíše vnitřně, jako by v místnosti byli dva známí, každý dělá to své, ale jsou tam spolu. …
Aktuální výstava Davida Fesla a Esther Kläs „Budu se dívat s vámi“ bude návštěvníkům přístupná až do 23 hodin.